Listopad 2009

Země Severu

28. listopadu 2009 v 21:43 | Daniel R. |  PRŮVODCE SVĚTEM CONANA
Průběžně budu popisovat jednotlivé země, kterých se týkají aktuální povídky.


Vanaheim

Země Vaniřanů, rudovousých válečníků a oplácaných zrzek, sněžných koček, velkých ledových červů, Ymira pána mrazu a jeho rozmarné, krásné, bledé dcery se zlatočervenýma vlasama. Kdo má chuť na zrzky, tak si to řádně rozmyslete, pravděpodobně se z této země nevrátíte.Asgard

Opět barbarská země, tentokrát Aesiřanů, světlovousých mužů a měkoučkých blondýnek. Ženy jsou zde však povahou tvrdé jako po většinu roku zmrzlá krajina v které žijí. Aesiřané vedou odvěký boj s Vaniřany. Stejně jako oni uznávají Ymira jako boha mrazu. Dalším nepřítelem lidu této země jsou Hyperborejští otrokáři.Hyperborea

Pusté, řídce osídlené, nejsevernější království hybořanů s mnoha pevnostmi, kde sídlí čarodějové řádu bílé ruky. Chod země je závislý na drsném otrokářském systému. Upadnout do Hyperborejského otroctví je jeden z nejhorších osudů co vás může potkat.
Říká se, že někteří Hyperborejci žijí tak dlouho, až je omrzí život a vrhnou se střemhlav z útesu.Cimmeria

Conanův domov. Země, která se nachází v mírnějším pásmu a roční období se zde střidají trochu moudřeji. Avšak je to hornatá krajina, často zachmuřená v mlze. Zde se rodí ti nejzocelenější muži. Jejich bůh Crom, stejně pochmurný jako jeho zem, obdarovává děti svého lidu větší silou a odolností. A to je vše co od něj Cimeřané očekávají, víc žádný z bohů nemůže dát. Největšími nepřáteli jsou divocí Vaniřané ze severu a houževnatí Piktové z jihozápadu. Cimmerie je díky horám a silným odhodlaným obyvatelům v podstatě nedobytná. Však ti Aquiloňané co bránili Venarium a přežili, by vám mohli vyprávět. Bude však problém nějakého najít.

Mapa Conanova světa

27. listopadu 2009 v 19:35 | Daniel R. |  PRŮVODCE SVĚTEM CONANA
Svět Conana má mnoho vytvořených map, různými autory, koumáky a třeba i společnostmi tvořící počítačové hry. Například MMORPG hra Age of Conan, která neměla tak velký úspěch jaký byl plánován. Přestože je mapa ke hře velmi pěkně udělaná, je ovšem ve srovnání s knižní předlohou předělaná (http://www.ageofconan.cz/mapy-2). Některé úpravy doslova bijí do očí, např. přestěhování Shadizaru z obchodní cesty někam na kraj Kezankiánských hor. Předkládám vám mapu o které si myslím, že je nejvěrohodnější a nejpřesnější. Jen doufám, že tím neporušuji nějaká autorská práva.

A taky jeden moc zajímavej odkaz: http://hyboria.xoth.net/maps/index.htm
Tato stránka je zároveň velmi zajímavá pro RPG nadšence.Povídka: Legie mrtvých

27. listopadu 2009 v 17:42 | Daniel R. |  PRŮVODCE SVĚTEM CONANA
Jestli si myslíte, že rozšířenou serii L. Sprague de Campem naleznete někde ucelenou, tak vás musím zklamat. Jen Egon Čierny, Jan Kantůrek, Mitra a Set vědí, proč tyto povídky u nás vyšly v takovém chaosu. Budu tedy pokaždé uvádět kromě názvu v originále také české vydání.

L. Sprague de Camp, Lin Carter
název originálu: Legions of the Dead; 1978
české vydání: Klub Julese Vernea; magazín Poutník č.8, Conan - muž s mečem; 1994
překlad Jan Kantůrek


Před prvním dobrodružstvím se mladý, ještě nedospělí Conan zůčastnil bity o Venarium. Což byla koloniální Aquilonská pevnost postavená na území Cimmerie. Kmeny barbarů se spojily a pevnost strašlivým způsobem vyplenily. Od té doby se toto království neodvážilo znovu vstoupit na území Cimmeřanů.

Conan však nebyl typickým mužem svého národa, zřejmě ho tísnila jeho malost a omezenost. Toulavé boty ho zavedly na sever k Aesiřanům, kterým nějakou dobu pomáhal v jejich odvěkém boji proti Vanirům. Jednou, zřejmě při jedné z válečných výprav, Hyperborejští otrokáři přepadli vesnici náčelníka Njala a kromě mnoha zajatců odvlekli také jeho dceru. A tady začíná první Conanovo zaznamenané dobrodružství.

Conan se proplíží do pevnosti Haloga a přivede dceru náčelníkovy zpět. To však má za následek hněv královny Vammatar, která oživí mrtvé v širokém okolí, kteří se dají do pronásledování skupinky osvoboditelů. Neúnavní pronásledovatelé samozřejmě družinu doženou. V průběhu nerovného boje nakonec Conan vyzvedne dívku na koně a vyšle na útěk, sám po tuhém dlouhém boji upadá do Hyperborejského zajetí.

Dle mého názoru jedna z nejzdařilejších povídek této dvojce. Příběh nepostrádá Howardovského ducha.

Citace z povídky:

My můžem v bitvě prohrát, prolíti krev a zahynout
vzpomeň, tvrdý Sever že nás odchoval
tělo lze řetězy spoutat, či do okovů navždy zkout
zrak oslepit a jazyk vytrhnout
náš duch a srdce naše však bude svobodné a pyšné dál!

píseň Aesiřanů
Úvod

26. listopadu 2009 v 19:57 | Daniel R. |  PRŮVODCE SVĚTEM CONANA
Tato rubrika má za úkol chronologicky popsat jednotlivá dobrodružství nejznámějšího fantasy hrdiny a přiblížit jeho svět. Kromě povídek samotného tvůrce Roberta E. Howarda, přiberu povídky a romány prvního z pokračovatelů L. Sprague de Campa, který s Lin Carterem a Bjorn Nybergem dotvořili a ucelili Howardovu serii. Jinými spisovateli se zabývat nebudu, protože jejich kvalita je kolísavá a jednotlivé příbehy jsou pak také časově kolizní. Kromě příběhům o Conanovi budu věnovat pozornost i dalším hrdinům z jeho světa.

Conanova dobrodružství se neodehrávají ve zcela smyšleném světě jak dnes bývá u většiny spisovatelů zvykem. První příběh byl napsán v roce 1932. V té době pomalu doznívala objevitelská éra, která živila fantazii spousty autorů a čtenářů (např. Tarzan od Edgara Rice Burroughse). Howard však svého hrdinu vložil do fiktivního pradávného věku mezi dvě epochy (asi před 15 000 lety) rozdělené kataklizmickými změnami. Před tu naši a po fiktivní, kterou vymyslel pro jednoho z jeho dalších hrdinů krále Kulla. Vytvořil národy, které byli předky těch co známe dnes. Vznikl tak Hyborský věk blízký kultůrám ranné historie a tak i bližší nám čtenářům. Mezi těmito třemi údobími pak vytvořil věrohodnou vzájemnou provázanost. Howard si však zároveň mohl dovolit to, co bylo v historické literatuře nemyslitelné. Mohl bořit celá království a uzmout trůn nejcivilizovanější země Západu barbarem. Tenhle kokteil zaznamenal velkej úspěch u čtenářů pulpového magazínu Weird Tales a Howard zažil do roku 1936, kdy po smrti své matky spáchal sebevraždu, své nejůspěšnejší spisovatelské období. Za dobu čtyř let napsal dvacet příběhů a další pak po třiceti letech začali doplňovat pánové L. Sprague de Camp, Lin Carter a Bjorn Nyberg. Dále si pak tohoto hrdinu vypůjčilo desítky jiných autorů a z Conana se tak stal kultovní fenomén.