Povídka: Legie mrtvých

27. listopadu 2009 v 17:42 | Daniel R. |  PRŮVODCE SVĚTEM CONANA
Jestli si myslíte, že rozšířenou serii L. Sprague de Campem naleznete někde ucelenou, tak vás musím zklamat. Jen Egon Čierny, Jan Kantůrek, Mitra a Set vědí, proč tyto povídky u nás vyšly v takovém chaosu. Budu tedy pokaždé uvádět kromě názvu v originále také české vydání.

L. Sprague de Camp, Lin Carter
název originálu: Legions of the Dead; 1978
české vydání: Klub Julese Vernea; magazín Poutník č.8, Conan - muž s mečem; 1994
překlad Jan Kantůrek


Před prvním dobrodružstvím se mladý, ještě nedospělí Conan zůčastnil bity o Venarium. Což byla koloniální Aquilonská pevnost postavená na území Cimmerie. Kmeny barbarů se spojily a pevnost strašlivým způsobem vyplenily. Od té doby se toto království neodvážilo znovu vstoupit na území Cimmeřanů.

Conan však nebyl typickým mužem svého národa, zřejmě ho tísnila jeho malost a omezenost. Toulavé boty ho zavedly na sever k Aesiřanům, kterým nějakou dobu pomáhal v jejich odvěkém boji proti Vanirům. Jednou, zřejmě při jedné z válečných výprav, Hyperborejští otrokáři přepadli vesnici náčelníka Njala a kromě mnoha zajatců odvlekli také jeho dceru. A tady začíná první Conanovo zaznamenané dobrodružství.

Conan se proplíží do pevnosti Haloga a přivede dceru náčelníkovy zpět. To však má za následek hněv královny Vammatar, která oživí mrtvé v širokém okolí, kteří se dají do pronásledování skupinky osvoboditelů. Neúnavní pronásledovatelé samozřejmě družinu doženou. V průběhu nerovného boje nakonec Conan vyzvedne dívku na koně a vyšle na útěk, sám po tuhém dlouhém boji upadá do Hyperborejského zajetí.

Dle mého názoru jedna z nejzdařilejších povídek této dvojce. Příběh nepostrádá Howardovského ducha.

Citace z povídky:

My můžem v bitvě prohrát, prolíti krev a zahynout
vzpomeň, tvrdý Sever že nás odchoval
tělo lze řetězy spoutat, či do okovů navždy zkout
zrak oslepit a jazyk vytrhnout
náš duch a srdce naše však bude svobodné a pyšné dál!

píseň Aesiřanů 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama