Panteon: Mitra, Ashura

18. prosince 2009 v 12:19 | Daniel R. |  PRŮVODCE SVĚTEM CONANA
V Hyborském věku byli Bohové všude přítomní a nikdo nepochyboval o jejich existenci. Lidé je uctívali a báli se jich. Ti odvážnější zjišťovali co jim jaký bůh může nabídnout, a pokud u něj neupadli v nemylost, mohli žít i stovky let a částečně disponovat jeho mocí.

Úzce provázána s bohy, nebo ruznými nižšími formami (bůžky, démony, džiny apod.), je magie. Není to síla jentak z ničeho a je draze placená.

V tomto díle se budu zabývat dvěma nejdůležitějšími bohy z té dobré strany.


Mitra

Magie je až na výjimky produktem zla. Mitra je dobrý bůh a proto od něj nečekejte obdarování nějakými zvláštními schopnostmi. Svým věřícím nabízí ochranu, zejm. pak před hadím bohem Setem. Do dění světa promlouvá pomocí zjevení, snů, splítáním díla náhody. Mitra je uctíván především v zemích Hybořanů: Aquilonia, Nemedia, Brythunia, Corinthia, Argos. V jižních království, Kothu a Ophiru, je již však znát velký vliv bohyně Ishtar. Kněží jsou často velmi vzdělaní, vyznají se ve felčarství a medicíně. Mnoho z nich umí velice dobře zacházet se zbraní. V jeho otevřné církvi se však najde také mnoho prospěchářů.

Ne jednou Mitra v boji proti nepřátelským bohům využil sílu Conana, který je známý vrozeným odporem ke všemu magickému a nadpřirozenému.


Ashura

Podobný bůh Mitrovi, který je uctívaný Shemity v jižních zemích, hlavně v Iranistánu. Jedná se o oblast východně od Stygie a Zembamwei nazývaná jako východní Shem. Mnoho jeho knězů pracuje v utajení, v zemích vyznávající jiné bohy. Někdy jsou dokonce knězy jiných náboženství (např. Mitry). Tvoří tak jakousi špionážní síť. Největším nepřítelem Ashury je Set.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak již jsem se někde zmínil, Howardova fiktivní dávná epocha je propletená se známou minulostí. Podívejme se na "původ" Mitry a Ashury do starověku.

Na Římské polyteistické náboženství utočil kromě křesťanství také mithraismus. Obě náboženství si byla velmi podobná a Mithraismus v jisté době i úspěšnější. Byl velice oblíben u římských vojáků pro Mithrovu bojovnost. Křesťané tuto víru neprávem obviňovali z parodování jejich rituálů. Mithra byl vnímaný jako ochránce podobně jak Kristus. S rozdílem, že Ježíš byl zabit pro spásu lidstva, zatím co Mithra pro spásu lidstva zabijí kosmického býka, který je v Zoroastrismu chápán jako démon temnoty. Mithraismus se do Říma rozšířil po dobití řeckého království Pontus.

Zatímco křesťanství se vyvinulo z judaismu, původ Mithry je ve zmíněném Perském zoroastrismu. Jde o náboženství, které není polyteistické ani monoteistické. Je označováno jako dualistické. Nejvyšším bohem je Ahura Mazda. Ten prý vytvořil dvě bytosti Spenta Mainju a Angra Mainju. První se rozhodla konat dobro a stala se Ahurovím svatým duchem. Druhá jmenovaná se pak stala duchem zla. Mithra byl jen jakýmsi podřízeným bůžkem či andělem Ahura Mazdy. Těžko říci zda Ashuru v Hyborském věku lze ztotožňovat s tímto bohem, nabízejí se i jiné možnosti. Jestli však ano, znamenalo by to, že Mitra v Hyborských zemích byl jen "vyslancem" nebo možná "hrotem na kopí" Ashury, podobně jako pak Mithraismus v Římské říši. Slovo mithra znamená v překladu přítel.
Pozn.: mitra je taky ten vysokej klóóbrc co občas nosí Papež na hlavě.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama