Povídka: Síň mrtvých

11. prosince 2009 v 15:10 | Daniel R. |  PRŮVODCE SVĚTEM CONANA
L. Sprague de Camp, Robert Ervin Howard
název originálu: The Hall of the Dead; 1967
české vydání: United Fans; knižní řada Poutník č.68, Conan - Kletba monolitu; 2004
překlad Jan Kantůrek


Povídka jejíž hrubou dějovou osu napsal Howard, doplnil a upravil L. Sprague de Camp.

Conan už nějakou dobu provozuje svoje zlodějské řemeslo v Shadizaru, hlavním městě Zamory.

Vydá se do ruin prokletého města Larshy. Táhnou ho tam známé pověsti o nebezpečí číhajícím v jeho pochmurných zříceninách a zejména o pokladu v Síni mrtvých. Conanovi je v patách kapitán Nestor s několika vojáky, kteří ho mají za úkol zajmout. Cimmeřan na ně přichystá past. Z ní vyvázne jen Nestor, který pokračuje dál v pronásledování.

Kapitán není žádný zelenáč, je to rodilý Gunderman, který zná Cimmeřanskou zuřivost a bojovnost. Ví, že proti Conanovi nemá mnoho šancí, do Shadizaru se ovšem s nepořízenou a ztrátou vojáků vrátit nemůže. Utká se s ním před branami Larshy, kde po ráně do přilby padne k zemi.

Conan při průzkumu města naráží na obrovského slizkého tvora v podobě slimáka. Toho se mu podaří zabít. Nečekaně se však znovu objeví Nestor s obvázanou hlavou, kterého považoval za mrtvého. Cimmeřan ho přesvědčí, že mu Zamorští psi nestojí za smrt a nabídne mu půlku pokladu. Společně najdou Síň mrtvých s bohatstvím, které nemohou ani odnést. Když si naberou co jen lze, probudí se spící strážci síně.

Povídka má na Conana docela netradiční "friendly" závěr, který nebudu prozrazovat. Tuhle povídku považuji za méně vydařenou. Nevím, zda měl Howard obřího slimáka v osnově, nebo to je výmysl de Campa. Připadá mi to jako příliš velká fantasmagorie. 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama