Leden 2010

Povídka: Darebáci v domě

28. ledna 2010 v 20:02 | Daniel R. |  PRŮVODCE SVĚTEM CONANA
Robert Ervin Howard
název originálu: Rogues in the Hause; 1934
české vydání:
SFK Julese Vernea; Věž slona a jiné povídky; 1989
AFSF; Conan Barbar; 1997
Aurora; Conan I; 2007
překlad Jan Kantůrek

Po údálostech v Nemedii se Conan raději přesouvá na jih do Corithie. Dále se živý obohacováním na úkor bohatších. Příliš velká slabost a důvěra k ženám ho nakonec dostane do vězení. Intriky v místní politice mu však dají příležitost dostat se z vězení. Šlechtic Murrilo mu umožní útěk, když ho na oplátku Conan zbaví rudého kněze Nabonida, který ohrožuje jeho život.

V době kdy měl Conan utéct se Murrilo dozvídá, že podplacený strážný byl zatčen. Šlechtic bere svůj osud do vlastních rukou a vydá se pokusit zabít kněze sám. Conan však díky povoleným poutům přesto utíká a rozhodne se, že i když utěk neproběhl tak hladce jak měl, splní svůj slib.

Dům Nabonida kromě obrovského psa hlídá také ochočený opičí tvor. Stane se nepředvídatelná událost a vše se důkladně zkomplikuje. V domě se nakonec sejde pěkná sbírka darebáků.


Povídka která má na Conana trochu komplikovanější zápletku, a však ne tak složitou, aby pokazila typický akční spád.

Solomon Kane - Robert E. Howard

23. ledna 2010 v 23:52 | Daniel R. |  TIPY NEJEN NA ČTENÍ

Jelikož se snad již brzy dočká další hrdina Roberta E. Howarda svého filmu, chci upozornit na jeho sbírku povídek. Solomon Kane je anglický puritán vsazený do přelomu 16. a 17. století, doby oběvitelských cest, církevní reformace, náboženských válek ve Francii a řádění inkvizice ve Španělsku. Věk šílenců a fanatiků, tak by se tohle období mohlo charakterizovat. Stačí do něj přimíchat trochu fantazie a je tu ideální prostředí do kterého jmenovaný hrdina skvěle zapadá.


Citace z povídky "Lebky mezi hvězdami":
Kane bojoval holýma rukama, rval se celým tělem i duší, až začal démon ustupovat a místo smíchu vztekle řvát. Jedinou zbraní muže je totiž odvaha, jež se nezalekne ani bran pekelných, a před takovou couvnou i legie samotného Satana.Píšu tento článek zejména proto, aby jste si povídky stačili přečíst před filmem, protože jeho výsledek je nejistý. I když podle traileru a dostupných scén to vypadá, že po upírárnách a fantasy filmech pro ženský s dětma tu máme pořádnou fantasy, ostrou jako Solomonův rapír.Nadace - Isaac Asimov

21. ledna 2010 v 18:42 | Daniel R. |  TIPY NEJEN NA ČTENÍ
Založil jsem novou rubriku s tipy na čtení. Budu zde uvádět jak knihy co právě vyšly, tak i ty co jsem vyhrabal z prachu zapomění. Nečekejte plnohodnotnou recenzi, to není cílem. Bude se jednat jen o díla, která mě oslovila kladně.


V prvním příspěvku chci upozornit na jednu z největších klasik science fiction. Nadace od Isaaca Asimova se u nás konečně dočkala důstojného vydání. Ti z vás, co ji ještě nečetli a jsou ochotni počkat si na další díly, nebudou muset zápasit se salátovým vydáním z knihoven. Knihy jsou v hardbacku a s pěknou grafickou úpravou. Kdysi jsem četl pouze první dva díly, takže se už těším až nakladatelství Argo a Triton vydají díl třetí.

Pro úplný Neználky doplním, že se jedná o SF z tzv. kategorie "Space opera". Příběh začíná v době kdy v galaxii vládne velká Říše. I přesto, že je na svém vrcholu, jistý matematik Seldon pomocí psychohistorického modelu předpovídá její pád a následné období temna. Seldon tedy zakládá Nadaci, která má uchovat vědění a zkrátit tak dobu úpadku.

Isaac Asimov později napsal další dvě knihy, které předcházejí první díl. Trochu to zkomplikoval jak čtenářům, tak vydavatelům. Argo a Triton se žel rozhodli, vydat serii od původně prvního dílu.

Pro další informace odkazuji na Wikipedii.


Fotky Istanbulu

13. ledna 2010 v 11:41 | Daniel R.
V galerii přibylo pár fotek z Istanbulu.

Cannibal Corpse - Coffinfeeder

2. ledna 2010 v 16:01 | Daniel R. |  WWW.ZMENSVUJZIVOT.HELL

Prohrál jsi.
Tohle je tvůj konec.


Vítej v pekle.