Nadace - Isaac Asimov

21. ledna 2010 v 18:42 | Daniel R. |  TIPY NEJEN NA ČTENÍ
Založil jsem novou rubriku s tipy na čtení. Budu zde uvádět jak knihy co právě vyšly, tak i ty co jsem vyhrabal z prachu zapomění. Nečekejte plnohodnotnou recenzi, to není cílem. Bude se jednat jen o díla, která mě oslovila kladně.


V prvním příspěvku chci upozornit na jednu z největších klasik science fiction. Nadace od Isaaca Asimova se u nás konečně dočkala důstojného vydání. Ti z vás, co ji ještě nečetli a jsou ochotni počkat si na další díly, nebudou muset zápasit se salátovým vydáním z knihoven. Knihy jsou v hardbacku a s pěknou grafickou úpravou. Kdysi jsem četl pouze první dva díly, takže se už těším až nakladatelství Argo a Triton vydají díl třetí.

Pro úplný Neználky doplním, že se jedná o SF z tzv. kategorie "Space opera". Příběh začíná v době kdy v galaxii vládne velká Říše. I přesto, že je na svém vrcholu, jistý matematik Seldon pomocí psychohistorického modelu předpovídá její pád a následné období temna. Seldon tedy zakládá Nadaci, která má uchovat vědění a zkrátit tak dobu úpadku.

Isaac Asimov později napsal další dvě knihy, které předcházejí první díl. Trochu to zkomplikoval jak čtenářům, tak vydavatelům. Argo a Triton se žel rozhodli, vydat serii od původně prvního dílu.

Pro další informace odkazuji na Wikipedii.

 


Komentáře

1 Luděk Luděk | 22. ledna 2010 v 12:53 | Reagovat

No, já jsem tu sérii přečetl kompletně. On má asimov celkem tři takové, co na sebe navazují, ačkoli to nebylo původním záměrem. Začíná to roboty (4 knihy), pokračuje Impériem (3 knihy) a končí Nadací, která těch díů má asi 7. Takovými 0. a 1. díly jsou "Předehra k Nadaci" a "A zrodí se Nadace".

2 Ota Ota | 23. února 2010 v 14:23 | Reagovat

Dostal jsem prvni dil Nadace. Takze mam doma uz dva :) Cekam hlavne dalsi dily, ktere jsem jeste necet, protoze prvni byl dobrej a kniha Ocelove jeskyne, ze serie robotu, mela dobrej spad a dobre mo zabavila.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama