Únor 2010

Z divokého západu - Robert E.Howard

23. února 2010 v 23:16 | Daniel R. |  TIPY NEJEN NA ČTENÍ

Pod trochu laciným názvem se skrývá sbírka westernových povídek stvořitele barbara Conana. Howard si těchto povídek cenil nejvíce, avšak právě o ně nebyl u vydavatelů velký zájem. Důvodem tenkrát bylo nejednoznačné rozdělení na "záporáky" a "klaďase" a také jejich "ne zrovna šťastné konce".

Howard se zaměřuje na složitou psychologii svých hrdinů, kteří se mnohdy řídí dle svého, pro jiné těžko pochopitelného, morálního kodexu. Staví je do komplikovaných situací, v kterých musí dělat nelehká rozhodnutí. Tyto povídky se stali inspirací pro filmové westerny s Clintem Eastwoodem.

Sbírka obsahuje 10 povídek, z toho jeden humornej western a horor z Howardovi současnosti. První dvě povídky "Likvidace sralbotky Donoryho" a "Ležící muž" mohou vyvolat rozpačitý dojem. Následující povídka "Ortel pouště" však nasazuje laťku hodně vysoko a další už jsou jen lepší, a to vč. té humorné, která ukazuje autora v nepoznaném světle. Poslední povídka "Supové Wahpetonu" má ve sbírce druhý alternativní konec napsaný pro magazín Smashing Novels Magazine.

Howard byl Texasan milující svoji zemi a zajímající se o její historii. K tomuto žánru měl tedy velice blízko. Na konci bibliografické poznámky této sbírky nám Ondřej Müller odhaluje autorovi plány před jeho sebevraždou, kterou spáchal po smrti své matky:

Nedlouho před smrtí milované matky i před svou tragickou smrtí píše Howard s nadějí i s jistými pochybnostmi Lovecraftovi:

Doufám, že jednoho dne napíšu dějiny Jihozápadu, čtenářsky živé a plné skutečných lidí, ne suchopárné a čpící zatuchlinou, tak jako tomu většinou bývá v kronikách. Pro mě letopisy téhle země pulzují opravdovým životem, ale kdy budu schopen přenést tenhle život z mysli na papír, to je vskutku otázka.

Otázka, která zůstane jednou provždy nezodpovězena.
Sbírku vydal Albatros v kvalitním hardbacku v roce 2009, přeložil Pavel Medek.

Poslední koncert Mozkožroutů

2. února 2010 v 12:35 | Daniel R. |  MOJE POVÍDKY
Poučen z předchozích nezdarů,
sestrojil elektrickou kytaru
a rock 'n' roll,…
…byl právě narozený dítě.