Duben 2010

Povídka: Nergalova paže

28. dubna 2010 v 0:17 | Daniel R. |  PRŮVODCE SVĚTEM CONANA
Robert Ervin Howard, Lin Carter
název originálu: The Hand of Nergal; 1967
české vydání: United Fans; knižní řada Poutník č.68, Conan - Kletba monolitu; 2004
překlad Jan Kantůrek

Conan se obrátí zpět na východ. Projde stepí za Zamorou a zastaví se až v Turanu, bohatém hyrkánském království rozprostírající se podél západního pobřeží Vilajetského moře, kde jako žoldák vstoupí do služeb krále Yldize. Vzhledem k tomu, že turanská armáda je postavená na jízdních lučišnících, Conan je jen průměrný jezdec a střelba z luku nepatří mezi jeho silné stránky, tak se musí spokojit s podprůměrným žoldem v jednotce lehkého jezdectva.

První z jeho dobrodružství ve službě, při kterém na sebe upozorní, začíná na bojišti proti vzbouřeneckým legiím Khana Munthassema v zamorském pohraničí. Po pěti hodinách bitvy se nad bojištěm zjeví přízraky, které rozpráší turanské vojsko. Conan přežije pouze díky amuletu, který našel den předtím v Bahari.

Vyčerpaný upadne do bezvědomí a probudí se až ve chvíli, kdy na bitevním poli hodují mrchožrouti. Nejprve se snaží nalézt cennosti u padlých, ale zjišťuje, že už ho předběhli jiní zloději. Nakonec objeví koně a s velkým překvapením dívku. Ta se jmenuje Hildico, je otrokyní Atalise, filozofa ze vzbouřeného Yaraletu. Měla za úkol vyhledat Conana ještě před bitvou a přivést ho před svého pána.

Při slibu velké odměny se Conan rozhodne s Atalisem setkat. U něj se dozvídá, že přízraky co rozprášily jeho vojsko jsou dílem Khana Munthassema, který vlivem temného artefaktu, Nergalovy paže, propadl temným silám. A Cimmeřan pomocí Tammúzova srdce, které před časem našel, má krutovládce porazit.

Nemusím jistě prozrazovat, že se Conan nechá k šílenému plánu přemluvit. Při souboji však nakonec největší úlohu sehraje Hildico a vzápětí nadpřirozené síly bohů. Je to první příběh  kdy se Conan stává pěšákem na šachovnici a přímo zasahuje do souboje mocností dobra a zla, který se více či méně nenápadně odehrává na pozadí celé ságy.

Brythunia, Zamora, Corinthia, Nemedia

16. dubna 2010 v 12:36 | Daniel R. |  PRŮVODCE SVĚTEM CONANA
Po delší pauze se opět budu věnovat příběhům o Conanovi a jeho věku. Toto je další přehled zemí v nichž se odehrála již mnou popsaná dobrodružství.


Brythunie

Je nejchudší hyborské království, kde funguje hluboký feudální systém v kterém má král velmi malý vliv na lení pány. Je v něm k vidění mnoho pastvin, luk a lesů. Žádný pokrok a dech beroucí  architekturu  zde nehledejte. Díky promíchání se severními národy má však tato hyborská země jedny z nekrásnějších žen, zejména dechberoucích štíhlých blondýnek. Co se týká mužů, tak na mnoho gentlemanů rozhodně nenarazíte.

Tanečnice

Zamora

Země plná čarodějů sídlících ve věžích Arenjunu a královského Shadizaru.  Tito mágové mezi sebou svádějí plno soubojů a intrik o vliv nad králem, který ze strachu z nich plní jejich vůli.

Na půdě Zamory naleznete mnoho tajemných zřícenin dávných měst, a také jí prochází obchodní cesta, která spojuje východ se západem. To je mnoho příležitostí pro hledače pokladů, zloděje, vrahy a další lumpy. Půda je zde však velmi horká, upadnutí v nemilost některému z čarodějů nebo šlechticů, pro které zde neplatí žádné zákony, znamená smrt nebo otroctví.

V hospodách, šlechtických dvorech a v chrámech se setkáte s plno krásnými tanečnicemi, které jsou proslulé po celém známém světě. Skvétá tu obchod s otrokyněmi, naleznete zde ženy ze všech koutů světa.

Nejde o království hyborské rasy. Zamořané mají blíže k hyrkáncům a shemitům, jsou známí svojí velmi nízkou morálkou. Největší pořádek je ve městě Yezud, kde ho tvrdou rukou udržuje temný kult pavoučího boha.


Corinthie

Soustátí mnoha městských státečků, které jsou zmítané v rafinovaných intrikách šlechty a kněžích, a to jak mezi sebou, tak uvnitř měst. Jeden den vám leží lidi u nohou, druhý jste kamenován.


Nemedie

Druhé nejbohatší hyborské království po Aquilonii. S tou se nachází v trvalém nepřátelství. Díky nerostnému bohatsví tu rozkvetlo řemeslo a zejména umění. Místní šlechtici jsou známí vlastnictvím velkých sbírek starožitných a uměleckých předmětů.

Hlavním městem je Belverus, což je spíše pevnost s mnoha přilehlími osadami. Dalším velkým městem je Numalia. V Hanumaru pak sídlí Khalantes, kněz Ibis, který je zapřísáhlím nepřítelem Thoth-Amona, Setova kněze ve Stygii. Převládající je však, jako ve všech severních hyborských zemí, víra v Mitru.

Knut Avenstroup Haugen - Age of Conan (soundtrack)

4. dubna 2010 v 23:36 | Daniel R. |  TIPY NEJEN NA ČTENÍ
Velmi zdařilým produktem ke hře Age of Conan je hudba, kterou složil ne příliš známý skladatel Knut Avenstroup Haugen. Jeho úkol hudebně oživit Conanův svět nebyl vůbec snadný, a to obvzlášť když už jiní nasadili laťku velmi vysoko. Soundtrack obsahuje 25 skladeb o delkách 2-3 minut. V nich je zohledněna kultůrní rozmanitost Howardovy fiktivní epochy, konkrétně zejm.  Cimmerie, Aquilonie a Stygie.

Výstava - Josef Čapek

3. dubna 2010 v 15:53 | Daniel R. |  TIPY NEJEN NA ČTENÍ
Oheň

Byl jsem se podívat na výstavu obrazů Josefa Čapka, kterou připravila Východočeská galerie v Pardubicích spolu se Správou Pražského hradu a Galerií Zdeňek Sklenář. Výstava byla nejdříve k zhlédnutí ve výstavních sálech Jízdárny Pražského hradu. Nyní se koná do 30. Května v Domě U Jonáše a na zámku, a to denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.
-
Výstava mě docela překvapila rozsáhlostí a retrospektivním zpracováním. Jediné co tomu lze vytknout je trochu chaotické rozvržení výstavních ploch, při kterém si docela dost zaběháte po schodech.