Povídka: Nergalova paže

28. dubna 2010 v 0:17 | Daniel R. |  PRŮVODCE SVĚTEM CONANA
Robert Ervin Howard, Lin Carter
název originálu: The Hand of Nergal; 1967
české vydání: United Fans; knižní řada Poutník č.68, Conan - Kletba monolitu; 2004
překlad Jan Kantůrek

Conan se obrátí zpět na východ. Projde stepí za Zamorou a zastaví se až v Turanu, bohatém hyrkánském království rozprostírající se podél západního pobřeží Vilajetského moře, kde jako žoldák vstoupí do služeb krále Yldize. Vzhledem k tomu, že turanská armáda je postavená na jízdních lučišnících, Conan je jen průměrný jezdec a střelba z luku nepatří mezi jeho silné stránky, tak se musí spokojit s podprůměrným žoldem v jednotce lehkého jezdectva.

První z jeho dobrodružství ve službě, při kterém na sebe upozorní, začíná na bojišti proti vzbouřeneckým legiím Khana Munthassema v zamorském pohraničí. Po pěti hodinách bitvy se nad bojištěm zjeví přízraky, které rozpráší turanské vojsko. Conan přežije pouze díky amuletu, který našel den předtím v Bahari.

Vyčerpaný upadne do bezvědomí a probudí se až ve chvíli, kdy na bitevním poli hodují mrchožrouti. Nejprve se snaží nalézt cennosti u padlých, ale zjišťuje, že už ho předběhli jiní zloději. Nakonec objeví koně a s velkým překvapením dívku. Ta se jmenuje Hildico, je otrokyní Atalise, filozofa ze vzbouřeného Yaraletu. Měla za úkol vyhledat Conana ještě před bitvou a přivést ho před svého pána.

Při slibu velké odměny se Conan rozhodne s Atalisem setkat. U něj se dozvídá, že přízraky co rozprášily jeho vojsko jsou dílem Khana Munthassema, který vlivem temného artefaktu, Nergalovy paže, propadl temným silám. A Cimmeřan pomocí Tammúzova srdce, které před časem našel, má krutovládce porazit.

Nemusím jistě prozrazovat, že se Conan nechá k šílenému plánu přemluvit. Při souboji však nakonec největší úlohu sehraje Hildico a vzápětí nadpřirozené síly bohů. Je to první příběh  kdy se Conan stává pěšákem na šachovnici a přímo zasahuje do souboje mocností dobra a zla, který se více či méně nenápadně odehrává na pozadí celé ságy.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama