Říjen 2010

Fafhrd a Šedý Myšilov - Fritz Leiber

28. října 2010 v 22:05 | Daniel R. |  TIPY NEJEN NA ČTENÍ
Meče a Čertoviny
Tento příspěvek je tak trochu postesknutím nad tím, že klasika fantasy žánru má u nás jen velmi úzký prostor na to, aby se prosadila na trhu. Dnes jsou přeci jen populárnější tituly, který se zabívají milostným (ne)životem upírů, různými konspiračními teoriemi, nebo pouhou řezničinou. Povídková fantasy série s barbarem Fafhrdem a "měštákem" Šedým Myšilovem (v originále Grey Mauser, překládán též jako Šedý Kocour) je tomu žel zřejmě důkazem. Třetí díl ze sedmi vyšel v roce 2007 a od té doby nic. Vypadá to, že se náklady Tritonu nevrátily a vydávání série ukončil/na dlouho přerušil. Přitom rozhodně nejde o dílo zanedbatelné, právě naopak.

Série díky názvům sbírek (Swords of Deviltry, Swords Againts Death, Swords in the Mist, apod.) dostala neoficíální název Swords. Což působí trochu podivně. Imaginární svět má v originále jméno Nehwon, do češtiny přeložen jako Ydkin (přečti si oba názvy zprava doleva). Dalším možným nazýváním série je Lankhmar, což je velké město, které je kolébkou civilizace Ydkinu.  V tomto městě se odehrává podstatná část příběhů zmíněné dvojice. Lankhmar se stal inspirací pro další spisovatele a dovoluji si tvrdit, že stojí i za Pratchettovým Ankh-Morporkem.

Meče proti smrti
Meče v Mlze
 Humor je téhle sérii velmi blízký, avšak nejde o groteskní vystoupení jako v případě zmíněné Zeměplochy, ale o humor převážně vycházející z dialogu obou hrdinů. Ať již jde o dobírání si jeden druhého, nebo společný "útok" na třetí osobu. Povídky jsou proměnlivé v míře vtipu a vážnosti. Některé příběhy začínají v počátečním veselí, které je prosycené humorem, aby osud nakonec hrdiny dovedl do situace, kdy napětí graduje a krev tuhne v žilách. Právě nevyzpitatelná ruka osudu a  proměnlivost nálady hrdinů,  co se dokáže nenuceně přenášet na čtenáře, je velkou předností těchto příběhů.

Fritz Leiber se narodil 24.12.1910 v Chicagu a zemřel 5.9.1992. Je zajímavé si povšimnout, že byl o čtyři roky mladší než Robert Ervin Howard. Jeho první povídka, právě s Fafhrdem a Šedým Myšilovem "Jewels in the Forest", vyšla však až  tři roky po smrti R.E.H. v roce 1939 v magazínu Unknown. Ta byla později zařazena do druhé sbírky série s názvem "Meče proti smrti". Poslední díl "The Knight and Knave of Swords" spatřil světlo světa až v roce 1988. Jak je vidět, tak si Leiber oproti Howardovi dával na čas. Mimo příběhů téhle dvojce hrdinů je však autorem mnoha dalších SF románů a hororů. Stejně jako pro tvůrce Conana, byl i Leiberovým velkým vzorem H. P. Lovecraft. Svět Ydkinu a zejména pak město Lankhmar byli také inspirací pro hry na hrdiny, konkrétně pro DnD. Leiber je také ten, kdo pro podobné akční fantasy příběhy zavedl název "Sword and Sorcery".

Dále sem vkládám odkaz na zajímavý článek, v kterém Robert Tschorn píše o překladu knih. Odkaz na mapu Lankhmaru, kde najdete i mapu Ydkinu.

Fafhrd a Šedý Myšilov v ulicích Lankhmaru
Také vás chci mimo téma upozornit na právě chystané sbírky povídek H. P. Lovecrafta od nakladatelství Lasser-Books a Dokořán. Odkaz.

Fall of Gil-galad

5. října 2010 v 20:18 | Daniel R.