Listopad 2010

Povídka: Lidé z vrcholku

29. listopadu 2010 v 20:57 | Daniel R. |  PRŮVODCE SVĚTEM CONANA
Björn Nyberg, L. Sprague de Camp
název originálu: People of the Summit; 1970
české vydání: United Fans; knižní řada Poutník č.8, Conan - Muž s mečem; 1994
překlad: Jan Kantůrek

tulvar
tulvar
Pověst Conana o jeho houževnatosti a schopnosti přežít ho v turanské armádě vynáší stále výš. Ale táké způsobuje to, že je čím dál častěji vybírán pro tzv. "mission impossible". Jedním z těchto úkolů je doprovod naivního velvyslance, který má pomocí darů i hrozeb domluvit domorodcům Khozgarské vrchoviny. Ti vlákají skupinu do krvavé pasti, z které unikne pouze Conan a turánec Jamal.

Při ústupu z nepřátelské krajiny se dvojici poštěstí zajimout dceru khozgarského náčelníka. Tu hodlají využít jako rukojmí v případě ohrožení jeho kmenem. Ani s ní však Conan nechce riskovat střed, a proto se rozhodne vracet přes Mlhavé hory. Dívka se strachem v očích před touto cestou Cimmeřana marně varuje.

V horách jsou za husté mlhy přepadeni. Jamal umírá a dívka je unesena. Conanovi se podaří zabít několik nepřátel a zjišťuje, že jde o jakési lysé opice. Ačkoli by Cimmeřan mohl dál pokračovat v cestě, je jasné, že on nenechá dívku v nesnázích. Jak se později ukáže, tak podivné opice pouze slouží prastaré, ještě podivnější rase, která je na pokraji vymření. A nešťastná dcera náčelníka má v jejich záchraně sehrát významnou, ale nezáviděnihodnou roli. A jak to tak u Conana bývá, občas nějaké té rase či zvířecímu druhu zasadí poslední ránu...

Bezděz