Prosinec 2010

Povídka: Kletba monolitu

27. prosince 2010 v 20:41 | Daniel R. |  PRŮVODCE SVĚTEM CONANA
L. Sprague de Camp, Lin Carter
název originálu: The Curse of Monolith; 1968
české vydání: United Fans; knižní řada Poutník č.68, Conan - Kletba monolitu; 2004
překlad: Jan Kantůrek

Kletba monolitu
V rámci autorů Howarda, de Campa, Cartera a Nyberga jde o poslední Conanovo dobrodružství ve službách Turanu.

Cimmeřan se po úspěšných jednání o přátelství a výměnném obchodě vrací se svou diplomatickou výpravou z království Kusan, které se nachází u západní hranice Khitáje. Vládce této malé země  jim jako doprovod na zpáteční cestu přidělí knížete Fenga. Ten má ovšem na smlouvy se západními zeměmi jiný názor než jeho král.

Fenga se rozhodne pro svou lest využít magnetickou sílu monolitu, který se nachází poblíž jejich cesty. Jednoho večera Conana zláká na vidinu pokladu a přesvědčího, aby si pro jistotu oblékl prsní pancíř a náloketnice. Magnetická vlastnost monolitu není ovšem celá nástraha, jeho vrchol obývá ještě jiné tajemství.

Nebudu již dál nic prozrazovat, ale jistě tušíte, že Conan ze zdánlivě bezvýchodné situace nakonec vývázne a smrt pod monolitem nalezne někdo jiný.

Rozhovor s Janem Kantůrkem

25. prosince 2010 v 18:02 | Daniel R. |  TIPY NEJEN NA ČTENÍ
Celkem nedávný rozhovor s překladatelem Conana a knížek Terryho Pratcheta Janem Kartůrkem v pořadu českého rozhlasu Tandem s Janem Rosákem. ZDE

Santa a 41. milénium

24. prosince 2010 v 21:11 | Daniel R. |  Oznámení
Ve světě Wrahammeru 40k není nic jiného než válka. A Santa to moc dobře ví....
Santa 40k

Ikarie končí...

1. prosince 2010 v 10:47 | Daniel R. |  Oznámení
XB-1

Mladá fronta po VTM úspěšně zlikvidovala další tradiční titul. Po 21 letech tak končí nejstarší český profesionální SF časopis. Redakce však zvedla hlavu a na obzoru je pokračující titul od jiného vydavatele. Žel se s mladou frontou nedohodli na použití stejného názvu. Jméno nového časopisu tak bude XB-1 podle českého SF filmu Ikarie XB-1.

Na druhou stranu tento fakt by mohl přinést jisté oživení. Dle mého Ikarie prostě ztrácela šťávu a zkoprněla. Redakce zůstává stejná a obsah prý bude taky velmi podobný. Snad nejsem jediný, co si myslí, že by to něco nového přeci jen chtělo... uvidíme.

Této zprávy je plný web s fantastickou tématikou. Přišla nečekaně jako blesk z čistého nebe. Mf nevydá ani poslední prosincové číslo. XB-1 by měl vyjít 5. prosince. Nejvíce bylo napsáno asi na webu fantasyplanet.