Březen 2011

Novela: Conan a pavoučí bůh

25. března 2011 v 19:12 | Daniel R. |  PRŮVODCE SVĚTEM CONANA
L. Sprague de Camp
název originálu: Conan and the Spider God; 1980
české vydání:
United Fans; knižní řada Poutník č.8, Conan a pavoučí bůh; 1992
překlad: Jan Kantůrek


Po zapletení se s ženou svého velitele, kterého zabije v souboji, je Conan nucen dezertovat z Turanské armády. Tu osudnou noc je ovšem současně unesena Jamilah, první žena krále Yldíze.

O únosu se Conan dozví až od svého přítele v Sultanapuru, u kterého se při útěku zastaví, potom co jeho cestu skříží záhadná karavana, kterou je za podivných okolností okraden o koně a zásoby. S podezřením, že jde o únosce Yldízovi ženy, se ji rozhodne pronásledovat. To ho zavede opět do Zamory. Tentokrát do Yezudu, města pavoučího boha.

Protože se v mládí od svého otce přiučil kovářskému umění, dostává se za přísně střežené brány Yezudu jako kovář, po kterém se tamní kněží zrovna shánějí. Při návštěvě obřadu v chrámu ho zaujmou, jak drahokamy vsazené na místě očí v hlavě obrovského pavoučího idola, tak jedna z chrámových tanečnic. Do ní se plynutím času mladý Conan zamilovává, zaroveň osnuje plány na osvobození Jamilah a ukradení drahokamů.

Možná tušíte, že tyhle tři velká sousta jsou moc i na Cimmeřana a že pavoučího boha nezastupuje pouze idol v chrámu. Jde asi o nejromantičtější Conanův příběh, avšak s velmi hořkým koncem.