Říjen 2011

Československý Conan: Juraj Červenák - Conan Nelítostný

17. října 2011 v 21:38 | Daniel R. |  TIPY NEJEN NA ČTENÍ
Vydání: Brokilon 2000, druhé upravené 2009.
Z nepublikovaného slovenského originálu přeložila Anežka Bornová.

Na konci 80. let pomalu doznívala conanománie způsobená nejen filmem s Arnoldem Schwarzenegrem, ale i mnoha spisovateli, kteří následovali L. Sprague de Campa, jenž Conana vytáhl ze "zapomění".

U nás se tato vlna ujala až po revoluci. A to díky několika nadšencům v čele s Janem Kantůrkem, který Conana překládal už před rokem 89. Díla našich autorů se v devadesátých letech začala objevovat nejdříve pod pseudonymy, což bylo zřejmě způsobené hladem po angloamerických autorech a nedůvěrou v tuzemské (alespoň tedy v žánru).

Tento Cimmeřan byl původně vydán pod pseudonymem Thorleif Larssen. Obálka je z druhého přepracovaného vydání roku 2009. Juraj Červeňák je slovenský spisovatel, avšak jeho příběhy s Conanem nikdy ve slovenštině nebyly vydány. Možná to potvrzuje fakt, že kromě USA a Ruska je Česká země jediná, kde se objevil tento tvůrčí fenomén. Rozhodně je na co se těšit, protože eviduji přes dvacet českých a (s Čeveňákem) slovenských děl.

Červenák v Hraničním králoství, které v Howardových ani de Campových příbězích není moc popsáno, vytvořil polobarbarskou kultůru inspirovanou kelty a jejich náboženstvím. Conan se tam chystá nabídnout svůj meč, protože tamní kmeny na vysočině proti sobě obrátili zbraně. To by nebylo zas tak nic výjimečného, ovšem nyní je jedna ze stran podporována a ovlivňována hyperborejskými čaroději a jejich temnou bohyní. Ještě před hranicemi se v zájezdním hostinci setká s brythunským rytířem Ergilem. Levobočkem přímého potomka legendárního zabíječe, jenž s horaly dokázal pomocí kouzelného meče, již jednou Hyperborejce vyhnat z vysočiny. Ergil meč ukořistil a prchá před svými bratry. Ti podle něho, kvůli své neschopnosti a pohodlnosti, nemají na meč právo. Po tom co s Conanem vyřídí v hostinci nájemné zabijáky, vydávají se na dobrodružství do Hraničního království spolu.

Conan se s Ergilem po celý příběh přetahuje o hlavní roli, aby pak v závěru autor demonstroval jeho nepostradatelnost. Tato "dvojrole" je zvládnutá velmi dobře a přišla mi jako dobré zpestření. Červenák má výborný cit pro akční scény a charakter Conana se mi zdá věrný originálu.

Poznámka: četl jsem přepracované vydání, vzhledem k tomu, že jde o autorovu ranní tvorbu, nevím jak je napsané to původní. Přídávám ještě odkaz na jeho oficiální stránky: http://www.cervenak.sk/.