Povídka: Doupě ledového červa

11. listopadu 2011 v 11:16 | Daniel R. |  PRŮVODCE SVĚTEM CONANA
L. Sprague de Camp, Lin Carter
název originálu: The Lair of Ice Worm; 1969
české vydání: United Fans; knižní řada Poutník č.68, Kletba Monolitu; 2004
překlad: Jan Kantůrek

Po bojích s Vaniřany Conan zatoužil po teplých civilizovaných zemích, víně, kořeněném jídle a pohodlné loži s tmavovlasou dívkou. Po zimě se vrací zpět na jich přes Eiglophianské hory. S příchodem jara se v horách otevírají cesty pro lovce, obchodníky a nájezdníky ze severu. Při průjezdu tajemným Ďáblovým ledovcem, jenž se nachází u hranic Cimmerie, Asgardu a Hraničního Království, zachrání dívku před divokými lidožravými pololidmi, kteří přepadli její karavanu mířicí do Sigtony (Hyperborejské město). Dívka je Virunianka, odnož Hyperborejců žijících na severu Hraničního Království.

Cimmeřan při její záchraně přichází o koně a v okolí Ďáblova ledovce musí najít úkryt, kerý je přes noc ochrání před větrem a zimou. Přemáhá odpor k Hyperborejcům a utišuje dívku, kterou svírá strach z pověstí o místě, kde mají přenocovat. Ta nakonec nalézá útěchu v jeho milostném obětí. Conan nic netuší o nedalekém doupěti ledového červa, jenž láká své oběti na mysl paralyzující melodický pískot a světlo. Usne hlubokým spánkem a probouzí se sám.

Po chvilce pátrání v krajině nalezne dívku mrtvou, z velké části ohlodanou na kost. Vzpomene si na legendy o lidožravém netvorovi žijícím ve sněhu, co slýchával jako malé dítě. Prokleje se za svoji lhostejnost, jenž věnoval jejím obavám a naléhání. Ona se té noci plně svěřila do jeho náruče a on selhal. Jeho vlastní zákon cti ho nutí netvora najít a zabít.

 


Komentáře

1 Luděk Luděk | 15. listopadu 2011 v 17:29 | Reagovat

Hm, mrtvá dívka ohlodaná na kost. Taková drasťárna nebývá moc častá... Dalo by se říct, že de Camp a Carter jsou obecně drsnější než Howard?

2 Daniel R. Daniel R. | 15. listopadu 2011 v 23:53 | Reagovat

He, to zajímavý. :-) Řekl bych jen, že Howard byl vůči ženám ve svých příbězích laskavější.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama