Prosinec 2011

Hobit

21. prosince 2011 v 21:59 | Daniel R.
Tak máme první trailer k Hobitovi, který se dočká dvoudílného zpracování, což ve mě vzbuzuje podezření a obavy. Avšak narozdíl od Conana je v dobrých rukou, tak snad dopadne dobře. První díl nám má být nadělen v prosinci příštího roku.


Robert Ervin Howard - Krok ze tmy, Zpátky do temnoty

7. prosince 2011 v 18:50 | Daniel R. |  TIPY NEJEN NA ČTENÍ
Krok ze tmy - nakladetelství Plus 2010
Zpátky do temnoty - nakladatelství Plus 2011

Jako by Albatros resp. nakladatelství Plus chtělo názvy těchto dvou hororových sbírek shrnout Howardův život. První je z let 1925 - 1932, kdy se autor propracovával do popředí pulpových magazínů, druhá pak z autorova vrcholného období 1932 - 1936, které ukončila jeho tragická smrt. Vydavatel chytře povídky charakterizuje jako strašidelné, což mu uvolnilo ruce při jejich výběru, zejména pak pro druhý svazek. Nicméně Albatrosu patří velké díky, že českým čenářům umožňuje nahlédnout do jiné autorovi tvorby, než je fantasy jeho klasických hrdinů (Conan, Solomon Kane, Kull, Bran Mak Morn). O to větší škoda, že ve sbírce nějaká ta povídka z těchto klasik "zabírá" místo. Obě části jsou pak proložené po dvou basních, při jejichž čtení se nabízí myšlenka samostatné sbírky.

V prvním svazku nalezneme dvanáct spíše kratších prací z nichž je jedna se Solomonem Kanem, a to "Chřestící kosti". Zmíním v češtině již vydanou povídku "Vlčí hlava" (IKARIE) s dějově předcházející "Ve villeferském lese". Jde o vlkodlačí povídky, první jmenovaná se odehrává na panském sídle v exotické, kolonizované Africe. Dále duchařskou povídku z boxerského prostředí "Duch Toma Molyneauxe". Prózu pak uzavírá citově vypjatý a silný příběh "Lid z temnot". I když se jedná o díla z počátku autorovi tvorby, která nejsou tak příběhově rozvinutá, rozhodně stojí za pozornost.

V druhém svazku se nachází šest povídek ve zhruba stejném rozsahu předcházející knihy. Nalezneme v něm dva typický hororový příběhy "Mohyla na ostrohu" a zejména pak "Holubi z pekla", který je ikonou žánru a v češtině už vyšel v několika sbírkách. Dále český čtenář zná i povídku "Červi země" s postavou Bran Mak Morna a lovecraftovký "Aššurbanipalův plamen" s lovcem pokladů, který v pouštích blízkého východu hledá záhadný drahokam. Mě osobně nejvíce zaujal a potěšil příběh z babylonské doby "Arabuův dům", v kterém autor pracuje s tehdejší mytologií.